Psi

Psi jsou společníky člověka už od nepaměti. Jako druh prodělali rozsáhlý historický vývoj. Druh vlk obecný se během staletí rozdělil do bezpočtu psích plemen, z nichž celá řada má s prapůvodním vlkem již pramálo společného. V dnešní podobě známe celou řadu pet plemen, která ale za svůj roztomilý či neobvyklý zjev během šlechtění zaplatila daň v podobě deformace obratlů a dalších kostí, srůstu obratlů či geneticky podmíněných poruch vývoje s dopadem především na meziobratlovou ploténku. Tyto mají za následek poruchu biomechaniky těchto plemen a tím vznik Vertebrálních Subluxačních Komplexů. Dále známe spoustu pracovních plemen, která také podlehla vlivu šlechtění i s jeho negativními dopady na plemeno. Nad to jsou na ně kladeny zvýšené pohybové nároky, čímž se zvyšuje riziko přetížení, opotřebení a úrazu. Toto všechno může být příčinou Vertebrálního Subluxačního Komplexu. Máme tu i pejsky, kteří se věnují nějakému sportu. Nabídka psích sportů se neustále rozšiřuje, což zároveň vyžaduje i kvalitní péči o psího sportovce ke zvýšení či udržení výkonnosti nebo předcházení úrazům, což může nabídnout chiropraxe. Nezanedbatelné je zde i riziko úrazů a opotřebení tkání při používání psího těla mnohdy na hranici fyzických možností.

Toto všechno může způsobit Vertebrální Subluxační Komplex. V neposlední řadě tu máme skupinu hobby psů, kteří na první pohled žijí pohodový život se svými pány v bytě či na zahradě, který si občas zpestří výletem, či delší procházkou do lesa. I tito pejsci ale trpí řadou neduhů jako jsou dysplazie kyčlí či loktů, přetrženým předním křížovým vazem v koleni nebo luxací pately. Tyto potíže způsobují změnu biomechaniky zvířete prostřednictvím kompenzačních mechanismů za účelem ulevení od potíží a bolesti. Následkem změny biomechaniky jsou Vertebrální Subluxační Komplexy které jsou pro psa dalšími zdroji bolesti s nutností dalších kompenzací, čímž se uzavírá začarovaný kruh bolesti, kompenzací a dalších poranění či opotřebení. Vertebrální Subluxační Komplex (VSC) je porucha hybnosti a funkce segmentu páteře, čímž se rozumí soubor dvou skloubených obratlů se všemi tkáněmi mezi nimi. VSC je dysfunkce, kterou léčíme chiropraxí.

U Vašeho psa se přítomnost Vertebrálního Subluxačního Komplexu projeví nejčastěji jako:

• Potíže se vstáváním

• Neochota chodit do schodů a ze schodů

• Neochota skákat do auta, na gauč

• Neochota hrát si a běhat

• Snížená výkonnost

• Citlivost na dotek

• Bolestivost hřbetu

• Často opakované potíže s análními žlázkami

• Kožní potíže způsobené neustálým olizováním jednoho místa

• Štěněcí pozice při sedu, neobvyklý postoj či poloha těla

• Nespecifikovatelné kulhání, tahání končetiny, nepravidelné obrušování drápů, abnormality chodu

Pokud již vzniklý VSC není řešen chiropraxí, může způsobit vážnější problémy s podstatně složitějším řešením. Jedná se například o artrotické změny v kloubech končetin, mineralizace poškozených vazů páteře která může vyústit až ve srůst obratlů, výhřezy meziobratlové ploténky, porucha inervace končetin či vnitřních orgánů způsobené stlačením nervů nebo samotné míchy a v jeho důsledku lokální úbytek svalů až v krajním případě ochrnutí pejska. Nezanedbatelný je fakt, že chronický VSC udržuje Vašeho chlupáče ve stavu chronické bolesti, která mu prokazatelně snižuje kvalitu života, nebo může dokonce změnit povahu Vašeho parťáka.

Moje chiropraktické vyšetření a ošetření probíhá v pohodlí Vašeho domova. Úvodnímu ošetření je potřeba věnovat zhruba 45 minut, na následné kontroly potřebuji času již méně. Na začátku vyšetření potřebuji vědět co pejska trápí, jak dlouho, jak jste jeho potíže do teď řešili a s jakým efektem. Dále bych potřebovala vědět jakými potížemi trpěl Váš parťák v minulosti, zda prodělal nějaké úrazy či operace atd. Potom se budu ještě ptát na to, jak vypadá jeho obvyklý den a jestli bere nějaké léky. Po zjištění všech informací se podívám na Vašeho chlupáče. Zhodnotím jeho celkový stav, všímám si nepravidelností pejskova těla, jeho postoje, otoků nebo hřejících míst. Následně budu potřebovat pejska předvést v pohybu po rovném a pevném povrchu.

Poté přistoupím k samotnému chiropraktickému vyšetření a ošetření. Po jeho skončení se ještě podívám, jak psovi sedí obojek či kšíry, nebo další postroje. Závěrem spolu probereme nálezy Vašeho parťáka, jak mu co nejlépe uzpůsobit jeho den, popřípadě jak chiropraxi doplnit konvenční léčbou a termín další kontroly. Jako výstup z mého ošetření obdržíte Protokol o chiropraktickém ošetření psa.

Je třeba počítat s následujícím zhruba 3 denním klidovým režimem. S ohledem na klid je potom třeba tvořit i tréninkový plán. Ošetření není vhodné provádět méně než týden před soutěží. Dále, prosím, na den chiropraktického ošetření neplánujte další prevenci jako je vakcinace či odčervení. Během chiropraktické léčby dochází k celé řadě změn v těle zvířete, které je potřeba v klidu vstřebat. Toto pro chlupáče znamená náročnou práci, což dokazuje i jeho únava, žíznivost i nutnost se vyprázdnit po terapii. Obvykle však tento stav během jednoho dne odezní.

Frekvence dalších ošetření se může lišit v závislosti na vážnosti obtíží konkrétního chlupáče. Pejsky s vážnými nebo mnohočetnými problémy je vhodné chiroprakticky ošetřovat každý týden. Naproti tomu u psa bez zřejmých problémů u něhož provádíme ošetření víceméně preventivně postačí návštěva 1x za 3 – 4 měsíce.