Kinesiotaping

Co to je kinesiotaping? Je to léčebná metoda používající jednosměrně pružné textilní pásky přilepené na kůži – v případě zvířat srsti – pacienta. Pásky mohou být pouze bavlněné, nebo s různými příměsemi. Ke kůži/srsti jsou přichycené speciálním lepidlem naneseném buď ve vzorcích, nebo na celé ploše pásky. Pružnost pásek se rovněž může u každého výrobce lišit. Pásky jsou buď plné, nebo se v poslední době objevily i pásky děrované. Toto všechno jsou vlastnosti, které ovlivňují výběr typu pásky pro konkrétní aplikaci. Podle druhu řešeného problému vybíráme umístění, typ aplikace, typ pásky, směr aplikace pásky a použité napětí pásky.

Jak kinesiotaping funguje? Základním principem je přenesení zpětného tahu pásky prostřednictvím kůže/srsti na další tkáně pacienta. Výsledkem tohoto jevu je zvětšení prostoru mezi tkáněmi, usměrnění pohybu tekutin, stimulace receptorů, rozrušení drobných vazivových můstků, ovlivnění činnosti konkrétních svalů či svalových skupin či ovlivnění funkce fascie.

V jakých případech lze kinesiotaping použít? Nejčastěji pro optimalizaci funkce svalů a urychlení jejich regenerace v rámci tréninku. Pro pomoc s odstraněním otoků a jejím prostřednictvím zmírnění bolesti. Pro ovlivnění rozsahu pohybu a ovlivnění bolesti u kloubů stižených degenerativním onemocněním. Pro pomoc s bolestivostí hřbetu. Pro urychlení hojení šlach. Dokonce i pro řešení deformit končetin u hříbat. Pomocí konesiotapingu lze koně buď připravit na chiropraktické ošetření, nebo lze prodloužit efekt chiropraktického ošetření. A nebo se dá kinesiotaping použít k řešení problémů koně bez jehel a stříkaček samostatně, nebo jako doplněk klasické léčby. Díky tomu, že jde jen a pouze o pruhy látky, tak se jejich účinek nijak ,,netluče,, s působením léků.

Jaké jsou výhody kinesiotapingu? Jednoznačně bezbolestná léčba. Další výhodou je snadná aplikace a dobrá snášenlivost. Tejpy pro Vašeho koně neznamenají žádné omezení v tréninku! (kromě kinesiotapingu hřbetu, který brání sedlání) Lze je použít uprostřed rozjeté závodní sezony – neobsahují žádná léčiva, takže se na ně nevztahují dopingová omezení. Jejich použití lze opakovat podle potřeby.

Existují nějaká rizika? Přirozeně, jako u všeho. V malém procentu případů se může objevit alergická reakce na lepidlo, nebo na příměsi bavlny.

Jakou přípravu musí podstoupit můj kůň pro aplikaci tejpů? Žádnou. Tedy, skoro žádnou. Je pouze potřeba, aby byl suchý, přiměřeně čistý a nenaleskovaný. Pokud není extrémně chlupatý, nebo nemá rousy na končetinách, není nutné koně stříhat.

Jak dlouho tejpy vydrží? To velmi závisí na typu aplikace, použitém napětí, místě aplikace, ale i na ročním období. Aplikace s vyšším napětím, na pohyblivých místech (končetiny, krk) a v období línání nebo naopak zvýšeného pocení zpravidla odejdou dříve. Obecně platí, že po 5 dnech pásky ztrácí svou pružnost, tím pádem přestávají fungovat. Nemá proto smysl je ponechávat na místě déle.

Jak mám aplikace tejpů na koni udržovat? Nijak. Hlavně nešamponovat, nevysoušet a už vůbec nefénovat!!! Zní to hloupě, ale údajně to čas od času někoho napadne a potom jsou velké potíže se sejmutím pásek. Tejpy běžný provoz vydrží (déšť, louže, válení).